Kulturní dědictví digitálně

V podstatě neplánovaně se SmartGIS stal průkopníkem v oblasti komplexních i specializovaných informačních systémů v české archeologii a související památkové péči díky spolupráci s předními archeology z archeologických ústavů akademie věd a Národního památkového ústavu. Spojení s těmito odborníky umožnilo vzniknout několika dílčím aplikacím a nakonec i národnímu informačnímu systému Archeologická mapa České republiky.

SmartGIS: informační systém na míru, návrh databáze, návrh uživatelského rozhraní
Technologie: Java, PHP, HTML, PostgreSQL, OpenStreetMap, RÚIAN

Když univerzální GIS aplikace nestačí

V roce 2007 jsme jako první vyvinuli informační systém pro archeologickou organizaci v Olomouci, který dokázal pojmout všechna tematická data ve struktuře, která dávala zákazníkovi smysl a umožňovala pozdější analýzu a vizualizaci výzkumů a nálezů v mapách. V té době byly již dostupné aplikace typu ArcGIS, ale jejich přílišná obecnost byla hlavní bariérou v praktickém použití olomouckých badatelů.

Od MS Accessu po Megalit

Dalším krokem v budování digitální platformy kulturního dědictví byla zakázka na vývoj centrálního informačního systému pro Archeologický ústav v Brně, který měl být dostupný všem oprávněným archeologickým organizacím a stavebním úřadům na Moravě a ve Slezsku. Skvělý a na tu dobu velmi progresivní počin. Významnou přidanou hodnotou IS byly procesy nastavené zákazníkem, které usnadnily a zrychlily generování, předávání a evaluaci povinných reportů a hlášení.

V té době bylo nutné jezdit po konferencích a mezi odbornou komunitou prezentovat funkce IS, aby byl přijat v době, kdy většina z archeologů byla zvyklá pracovat na svých výzkumech izolovaně a mnohdy bez stabilního internetového připojení.

V té době jsme pravidelní návštěvníci konferencí ve Vídni a jednou i v Paříži, Zjišťujeme, že špičková ICT pracoviště v Británii jsou vepředu z pohledu datových center, digitalizace knihoven, ale na podporu procesů aplikace nemají.

Megalit byl název obchodní název pro desktopovou aplikaci, která přistupovala k centrálnímu datovému skladu. Šlo o evoluční krok vedoucí od lokálních databází a formulářů v MS Access po informační systém s jednotnými pravidly a organizovaným přístupem. Vývoj ilustruje několik obrázků z prezentace:

Má dnes smysl budovat databáze? Internet jako příležitost pro nové informační systémyFinanční krize jako stimul pro efektivnější práci archeologů

Praha s námi buduje celostátní platformu

Velmi náročný a rozsáhlý projekt ve spolupráci s Archeologickým ústavem ČR v Praze spočíval v přepracování datových struktur a datového modelu tak, aby dokázal pojmout jakoukoliv eventualitu terénního výzkumu a obsloužil všechny archeology v zemi.

Další významnou změnou byl kompletní redesign Megalitu a vývoj analytického modulu, který umožňoval nejrůznější pokročilé dotazy a prostorové analýzy. Bylo možné ptát se na kultury a dataci nálezů v různých regionech a vyhledávat nejen data, ale všechny související dokumenty a fotografie. Tiskové výstupy, které šlo z rozsáhlých dat vytvářet poměrně elegantně, měly standardizovaný formát.

Standardizace je aspekt, který byl asi jednou z hlavních motivací implementace celostátního informačního systému Archeologická mapa ČR.

Web archeologické mapy čr

A co vaše procesy a jejich usnadnění? Chcete popularizovat svůj obor a otevřít se kolegům a světu?

Není to o oboru, je to o smýšlení a přístupu lidí k problematice. Chcete být otevření veřejnosti? Snažíte se o transparentnost v rámci vedení své agendy? Rádi byste se propojili se zahraničními partnery? Potřebujete vytvořit platformu, na které budete moci s kolegy spolupracovat?

Pro konzultaci nám napište na jindacek@smartgis.cz , nebo zavolejte na +420 774 152 093.

SmartGIS s.r.o.
Tovární 42A
779 00 Olomouc
IČO 27835421
DIČ CZ27835421

Společnost byla zapsána v obchodním rejstříku vedeném u Krajského soudu v Ostravě v oddílu C, vložce číslo 43166.

© SmartGIS 2021

Created by MARTINSAVEL.COM